Upravit stránku
Alternativa k rovnátkům z přední strany zubů.

Nejste spokojeni se vzhledem svých zubů a obáváte se, že je již příliš pozdě na to, abyste si svůj úsměv nechali vyladit pomocí rovnátek, jelikož "si už přece nemůžete dovolit chodit s rovnátky mezi lidi"? Vyvedu vás z omylu. Dnešní ortodoncie nabízí velmi široké spektrum rovnátek. Naprostou špičkou v estetice a spolehlivosti jsou neviditelná 3D lingvální rovnátka, nejlépe ta německé výroby.

Jedná se o technologii vyvinutou špičkovými odborníky, kteří si za precizností své práce stojí. Luxusní produkty svých laboratoří, 3D lingvální rovnátka, řeší do nejmenších detailů. Stejně jako v jiných oborech, existuje i ve spektru lingválních rovnátek spousta laciných kopií těchto precizních německých aparátů. Jejich funkčnost i kvalita jsou často velmi limitované, což se pak neblaze projevuje na vývoji léčby a celém jejím výsledku. S takovými aparáty si žádný kvalitní lékař, kterému záleží na spokojenosti jeho pacientů a na výsledku jeho práce, nechce špinit jméno.

Co skrývá název 3D lingvální rovnátka

Lingvální neboli neviditelná rovnátka jsou připevněna na zadní, odborně řečeno, lingvální ploše zubů. 3D, protože jejich součástky společně dokáží detailně ovlivnit polohu zubu ve všech 3D prostorových rovinách.

Co si představit pod pojmem pečlivá práce lékaře? Ta spočívá nejprve v samotném studiu zubního lékařství a následném nástavbovém vzdělávání v oboru ortodoncie. Ani takto atestovaný lékař, specialista v oboru ortodoncie neboli ortodontista, není ještě oprávněn léčit pacienty německými 3D lingválními rovnátky. Musí navíc absolvovat speciální certifikační kurz a mnohé nástavbové kurzy. Velmi důležité jsou pak dlouhodobé praktické zkušenosti a dovednosti lékaře s těmito typy rovnátek.

Jak probíhá proces léčby s 3D lingválními rovnátky

Stejně jako u léčby s ostatními typy rovnátek, je před zahájením léčby neviditelnými rovnátky potřebná první konzultace vašeho problému s ortodontistou a zhotovení kompletní dokumentace, na jejímž základě lékař stanoví léčebný plán.

Pokud jsou lingvální rovnátka vaší jasnou volbou, zhotoví vám lékař speciální otisky nebo scan chrupu, které spolu s potřebnou dokumentací odesílá do německé laboratoře. Tím je výrobní proces zahájen. V německé laboratoři z otisků odlijí 3D modely vašeho křivého chrupu a podle léčebného plánu vašeho ortodontisty vyrobí 3D model výsledku ortodontické léčby. Výsledek léčby je předvídatelný a případné chyby v léčebném plánu jsou tedy vyloučeny. Na těchto modelech jsou pomocí špičkové techniky počítačových skenerů, laserů a robotů vyráběny jednotlivé součástky vašeho 3D lingválního rovnátka. Každá součástka je unikátní. Německá laboratoř si na výrobu celého rovnátka vyhrazuje dobu jednoho měsíce. Hotový produkt pak posílá do ordinace vašeho ortodontisty. Léčba luxusními neviditelnými rovnátky tak může začít! 

Samotné připevnění, tedy nalepení těchto rovnátek na obě čelisti a jejich prvotní aktivace, trvá přibližně 1-2 hodiny. Na pravidelné kontroly a aktivace rovnátek je potřeba docházet každé 2 měsíce, nebo častěji (podle doporučení lékaře). První výsledky léčby jsou na zubech viditelné již za několik týdnů. Opravdovou radost z toho, jak se léčba vyvíjí a jak se zuby krásně rovnají, mají pacienti obvykle za první dva až čtyři měsíce léčby.

Celková doba léčby s 3D lingválními rovnátky se v závislosti na typu řešeného problému pohybuje v průměru od 1,5 roku do 2 let.

Jaké budou vaše první minuty s novými rovnátky?

Obvyklou reakcí pacientů při prvním osahání rovnátka jazykem je: „to je zvláštní... doufám, že si zvyknu..." A opravdu si zvyknete. Je jasné, že na cokoliv, s čím jsme se nenarodili a co je nám do těla nepřirozeně přidáno, si různým způsobem a různě dlouho zvykáme. Není tomu jinak ani v léčbě neviditelnými rovnátky.

3D lingvální rovnátka uberou v ústech trochu místa pro jazyk, který si najednou musí zvyknout na to, že se opírá o nějaký útvar navíc. Na tento možný pocit nepohodlí je při výrobě pomýšleno a tvar součástek německých 3D lingválních rovnátek je tudíž velmi jemný a profilově plochý. Všechny části jsou navíc dokonale vyleštěné a hladké, aby si jazyk na přítomnost rovnátka brzy zvykl, a vy jste neměli pocit, že špatně vyslovujete.

 Vnímání bolesti zubů v průběhu léčby 3D lingválními rovnátky je také velmi individuální. Lepení a první aktivaci rovnátek obvykle vnímáte jako zcela nebolestivý proces. Někteří z pacientů se při odchodu z naší ordinace po nalepení rovnátek dokonce nahlas diví, že „je zvláštní, že odcházejí s rovnátky a stále ještě nic necítí". Rovnátka jsou však již zaktivována a zubům přeci jen chvilku trvá, než zareagují na impulz k tomu, že mají pomalu začít měnit svou špatnou polohu v čelisti. Určitá citlivost až bolestivost zubů přichází většinou druhý den ráno při snídani, a potom při každém jídle. S každým dalším dnem léčby však pozvolna ustupuje a po několika dnech zmizí úplně.

Několik zásad, které byste měli s 3D lingválními rovnátky dodržovat

Určitě musím zmínit opatrnost při příjmu potravy a dodržování pravidelné a pečlivé ústní hygieny. 3D lingvální rovnátka jsou sice na zuby připevněna pomocí velmi odolných lepicích materiálů, ale protože je chceme na konci léčby opět ze zubů sundat, nevydrží tato lepidla hrubé a neopatrné zacházení.

Neviditelná rovnátka jsou nalepena na té straně zubů, kde je sklovina přirozeně silnější a odolnější proti vzniku zubního kazu. Vnitřní strana zubů je také více omývána tokem slin, a dochází proto k lepšímu samočištění. Bylo by ale hrubou chybou domnívat se, že s lingválními rovnátky není třeba čistit si zuby nebo že lze při čištění vynechat zadní plošky zubů.

Nespornou výhodou německých 3D lingválních rovnátek je oproti jiným typům neviditelných rovnátek skutečnost, že na zuby působí 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Léčebný efekt s nimi je tedy velmi rychle patrný a především spolehlivý, a to u všech typů ortodontických vad, protože pohyby jednotlivých zubů jsou detailně předem naprogramovány. Jedná se o prověřenou technologiikterou používají lékaři na celém světě.

- MUDr. Jana Fendrychová